See falda on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "it",
"3": "falda"
},
"expansion": "Italian falda",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "lng",
"3": "*falda"
},
"expansion": "Lombardic *falda",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "gem-pro",
"3": "*faldō"
},
"expansion": "Proto-Germanic *faldō",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "gmh",
"2": "falde"
},
"expansion": "Middle High German falde",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "fold"
},
"expansion": "English fold",
"name": "m+"
}
],
"etymology_text": "From Italian falda, from Lombardic *falda, from Proto-Germanic *faldō, *falþō, related to Middle High German falde, falte (“a fold”). More at English fold.",
"forms": [
{
"form": "faldas",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "falda (plural faldas)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 10 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Clerical vestments",
"orig": "en:Clerical vestments",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Roman Catholicism",
"orig": "en:Roman Catholicism",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"A white silk vestment worn by the pope, which is a long skirt, worn over the cassock, extending beneath the hem of the alb, reaching to the ground."
],
"id": "en-falda-en-noun-Odt~njeZ",
"links": [
[
"silk",
"silk"
],
[
"vestment",
"vestment"
],
[
"pope",
"pope"
],
[
"cassock",
"cassock"
],
[
"alb",
"alb"
]
]
}
],
"word": "falda"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "es",
"3": "falda"
},
"expansion": "Borrowed from Spanish falda",
"name": "bor+"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Spanish falda, gradually displacing native saya.",
"forms": [
{
"form": "faldes",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "noun",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "plural",
"8": "faldes",
"checkredlinks": "1",
"f3accel-form": "p",
"g": "f",
"g2": "",
"head": ""
},
"expansion": "falda f (plural faldes)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "f",
"2": "faldes"
},
"expansion": "falda f (plural faldes)",
"name": "ast-noun"
}
],
"hyphenation": [
"fal‧da"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fal‧da"
]
}
],
"lang": "Asturian",
"lang_code": "ast",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Asturian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 10 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "ast",
"name": "Clothing",
"orig": "ast:Clothing",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "23 0 1 1 1 4 1 0 12 16 1 1 1 1 2 1 1 1 17 1 1 4 0 1 0 6",
"kind": "other",
"name": "Pages with 10 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "21 0 1 1 1 6 1 0 11 15 0 1 1 1 1 1 1 1 16 1 1 8 0 1 0 9",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"skirt"
],
"id": "en-falda-ast-noun-Orr85bxU",
"links": [
[
"skirt",
"skirt"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "saya"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfalda/"
},
{
"ipa": "[ˈfal̪.d̪a]"
},
{
"rhymes": "-alda"
}
],
"word": "falda"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0 0 0",
"word": "faldar"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0",
"word": "faldeta"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0",
"word": "faldilla"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0",
"word": "minifalda"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "roa-oca",
"3": "falda"
},
"expansion": "Old Catalan falda",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "gem",
"3": "-"
},
"expansion": "Germanic",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "gem-pro",
"3": "*falþō"
},
"expansion": "Proto-Germanic *falþō",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Old Catalan falda, of Germanic origin, from Proto-Germanic *falþō, related to the verb *falþaną (“to fold”).",
"forms": [
{
"form": "faldes",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "falda f (plural faldes)",
"name": "ca-noun"
}
],
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "30 9 24 31 6",
"kind": "other",
"langcode": "ca",
"name": "Clothing",
"orig": "ca:Clothing",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"lap"
],
"id": "en-falda-ca-noun-Bmrd9nQe",
"links": [
[
"lap",
"lap"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"lower slope (of a mountain)"
],
"id": "en-falda-ca-noun-P0THzFba",
"links": [
[
"slope",
"slope"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "baldana"
},
{
"word": "faldar"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Balearic Catalan",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Valencian",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "30 9 24 31 6",
"kind": "other",
"langcode": "ca",
"name": "Clothing",
"orig": "ca:Clothing",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"skirt"
],
"id": "en-falda-ca-noun-Orr85bxU",
"links": [
[
"skirt",
"skirt"
]
],
"raw_glosses": [
"(Balearic, Valencia) skirt"
],
"synonyms": [
{
"word": "faldilla"
},
{
"word": "faldeta"
}
],
"tags": [
"Balearic",
"Valencia",
"feminine"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "30 9 24 31 6",
"kind": "other",
"langcode": "ca",
"name": "Clothing",
"orig": "ca:Clothing",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"skirt, flank (of an animal)"
],
"id": "en-falda-ca-noun-ROhxCxVd",
"links": [
[
"skirt",
"skirt"
],
[
"flank",
"flank"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "ca",
"name": "Nautical",
"orig": "ca:Nautical",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "2 13 14 30 41",
"kind": "other",
"name": "Catalan entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 10 9 33 43",
"kind": "other",
"langcode": "ca",
"name": "Animal body parts",
"orig": "ca:Animal body parts",
"parents": [
"Body parts",
"Anatomy"
],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "6 28 6 7 52",
"kind": "other",
"langcode": "ca",
"name": "Landforms",
"orig": "ca:Landforms",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"foot of a lateen"
],
"id": "en-falda-ca-noun-13ub-GbW",
"links": [
[
"nautical",
"nautical"
],
[
"foot",
"foot"
],
[
"lateen",
"lateen"
]
],
"raw_glosses": [
"(nautical) foot of a lateen"
],
"synonyms": [
{
"word": "faldar"
},
{
"word": "pujament"
}
],
"tags": [
"feminine"
],
"topics": [
"nautical",
"transport"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈfal.də]",
"tags": [
"Balearic",
"Central"
]
},
{
"ipa": "[ˈfal.da]",
"tags": [
"Valencia"
]
},
{
"audio": "LL-Q7026 (cat)-Marvives-falda.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/65/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-falda.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-falda.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/65/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-falda.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-falda.wav.ogg"
}
],
"word": "falda"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "cim",
"2": "gmh",
"3": "valte"
},
"expansion": "Middle High German valte",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "cim",
"2": "goh",
"3": "falt"
},
"expansion": "Old High German falt",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "cim",
"2": "gem-pro",
"3": "*falþō"
},
"expansion": "Proto-Germanic *falþō",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "Falte"
},
"expansion": "German Falte",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Middle High German valte, valt, from Old High German falt, from Proto-Germanic *falþō. Cognate with German Falte.",
"forms": [
{
"form": "falden",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "cim-decl-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "falden",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "falden",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "falden",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "falden",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "cim",
"2": "noun",
"cat2": "",
"g": "f",
"g2": "",
"head": ""
},
"expansion": "falda f",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "f",
"2": "falden"
},
"expansion": "falda f (plural falden)",
"name": "cim-noun"
},
{
"args": {
"1": "cim",
"2": "7"
},
"expansion": "(Sette Comuni)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "f",
"2": "falden",
"decl": "6"
},
"name": "cim-decl-noun"
}
],
"lang": "Cimbrian",
"lang_code": "cim",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "89 11",
"kind": "other",
"name": "Cimbrian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "60 40",
"kind": "other",
"name": "Sette Comuni Cimbrian",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
54,
60
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
38,
43
]
],
"english": "The skirts, at the time, were full of folds.",
"text": "De marzlaan, in dòi sait, zeint gabéest bait un bòlla falden.",
"translation": "The skirts, at the time, were full of folds.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"fold, pleat"
],
"id": "en-falda-cim-noun-X1~d~krJ",
"links": [
[
"fold",
"fold"
],
[
"pleat",
"pleat"
]
],
"tags": [
"Sette-Comuni",
"feminine"
]
},
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
65,
69
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
24,
28
]
],
"english": "The boy went down a bad path.",
"text": "Dèar puube hat gasnapt aan an órnen bèg.",
"translation": "The boy went down a bad path.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"path, way"
],
"id": "en-falda-cim-noun-aGOAy3Kr",
"links": [
[
"path",
"path"
],
[
"way",
"way"
]
],
"tags": [
"Sette-Comuni",
"feminine"
]
}
],
"word": "falda"
}
{
"etymology_text": "From faldur (“hem”).",
"forms": [
{
"form": "faldaði",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldað",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "faldaður",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "földuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faldað",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaðar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "földuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaðan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "faldað",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaðar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "földuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaðri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "földuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaðs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaðrar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaðs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaðra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaðra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaðra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "is",
"10": "faldað",
"11": "",
"12": "{{{33}}}",
"2": "verb",
"3": "weak verb",
"4": "",
"5": "third-person singular past indicative",
"6": "faldaði",
"7": "",
"8": "{{{22}}}",
"9": "supine",
"cat2": "weak verbs",
"head": ""
},
"expansion": "falda (weak verb, third-person singular past indicative faldaði, supine faldað)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "faldaði",
"2": "faldað"
},
"expansion": "falda (weak verb, third-person singular past indicative faldaði, supine faldað)",
"name": "is-verb-weak"
}
],
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Icelandic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages using invalid parameters when calling Template:is-conj-w4",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 10 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to hem, to lay up"
],
"id": "en-falda-is-verb-96PoIjgq",
"links": [
[
"hem",
"hem"
],
[
"lay up",
"lay up"
]
],
"tags": [
"weak"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfalta/"
},
{
"rhymes": "-alta"
}
],
"word": "falda"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0 0 0",
"word": "sfaldare"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "gem",
"3": "-"
},
"expansion": "Germanic",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "it",
"2": "frk",
"3": "*faldā",
"t": "a fold"
},
"expansion": "Frankish *faldā (“a fold”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "it",
"2": "gmw-pro",
"3": "*falþan"
},
"expansion": "Proto-West Germanic *falþan",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "Falte",
"t": "fold"
},
"expansion": "German Falte (“fold”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "falda",
"t": "skirt"
},
"expansion": "Spanish falda (“skirt”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "goh",
"2": "faldan",
"3": "",
"4": "to fold"
},
"expansion": "Old High German faldan (“to fold”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "fold"
},
"expansion": "English fold",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From a Germanic language, probably Frankish *faldā (“a fold”), from Proto-West Germanic *falþan.\nCompare German Falte (“fold”), Spanish falda (“skirt”), Old High German faldan (“to fold”), English fold.",
"forms": [
{
"form": "falde",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "falda f (plural falde)",
"name": "it-noun"
}
],
"hyphenation": [
"fàl‧da"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fàl‧da"
]
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"layer, stratum"
],
"id": "en-falda-it-noun-Juxcqrp4",
"links": [
[
"layer",
"layer"
],
[
"stratum",
"stratum"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"brim (of a hat)"
],
"id": "en-falda-it-noun-PYdhlyJP",
"links": [
[
"brim",
"brim"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"tails (of a coat)"
],
"id": "en-falda-it-noun-5MqrAd8a",
"links": [
[
"tails",
"tails"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"lower slope (of a mountain)"
],
"id": "en-falda-it-noun-P0THzFba",
"links": [
[
"lower",
"lower"
],
[
"slope",
"slope"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "23 11 11 14 41",
"kind": "other",
"name": "Italian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"snowflake"
],
"id": "en-falda-it-noun-3loa30~t",
"links": [
[
"snowflake",
"snowflake"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "fiocco"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfal.da/"
},
{
"rhymes": "-alda"
}
],
"word": "falda"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Danish",
"lang_code": "da",
"word": "folde"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "ine-pro",
"3": "*pel-",
"id": "fold"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "gem-pro",
"3": "*falþaną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *falþaną",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "fold"
},
"expansion": "English fold",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "ine-pro",
"3": "*pel-",
"4": "",
"5": "to fold"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *pel- (“to fold”)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Germanic *falþaną, whence also English fold. Ultimately from Proto-Indo-European *pel- (“to fold”).",
"forms": [
{
"form": "felt",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "feldu",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "faldinn",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-strong",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "faldandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "faldinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "feld",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "felt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "felda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "feldr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "felzt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faldir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "feldir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "feldr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "felt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "feldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "feldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "faldim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "feldim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "felduð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faldið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "feldið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "feldu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "feldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fald",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faldið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-strong",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faldask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "faldandisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "faldizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fǫldumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "feldumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫldumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "feldumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "felzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "felzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faldisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "feldisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "felzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "felzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "feldisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫldumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "feldumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "faldimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "feldimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "felduzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faldizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "feldizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "feldusk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "feldisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "falzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫldumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faldizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"10": "{{{ppast2}}}",
"11": "",
"12": "{{{ppast3}}}",
"13": "past participle",
"14": "faldinn",
"15": "",
"16": "{{{pp2}}}",
"2": "verb",
"3": "singular past indicative",
"4": "felt",
"5": "",
"6": "{{{spast2}}}",
"7": "plural past indicative",
"8": "feldu",
"9": "",
"head": "",
"tr": ""
},
"expansion": "falda (singular past indicative felt, plural past indicative feldu, past participle faldinn)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "felt",
"2": "feldu",
"3": "faldinn"
},
"expansion": "falda (singular past indicative felt, plural past indicative feldu, past participle faldinn)",
"name": "non-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fald",
"1i": "feld",
"1is": "felz",
"1s": "falz",
"1u": "fǫld",
"2": "felt",
"2s": "felz",
"2t": "felz",
"3": "feld",
"4": "fald",
"class": "7"
},
"name": "non-conj-strong"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fǫldum",
"impr_2pl": "faldið",
"impr_2sg": "fald",
"infinitive": "falda",
"mp_impr_1pl": "fǫldumsk",
"mp_impr_2pl": "faldizk",
"mp_impr_2sg": "falzk",
"mp_infinitive": "faldask",
"mp_past_ind_1pl": "feldumsk",
"mp_past_ind_1sg": "feldumk",
"mp_past_ind_2pl": "felduzk",
"mp_past_ind_2sg": "felzk",
"mp_past_ind_3pl": "feldusk",
"mp_past_ind_3sg": "felzk",
"mp_past_part": "faldizk",
"mp_past_sub_1pl": "feldimsk",
"mp_past_sub_1sg": "feldumk",
"mp_past_sub_2pl": "feldizk",
"mp_past_sub_2sg": "feldisk",
"mp_past_sub_3pl": "feldisk",
"mp_past_sub_3sg": "feldisk",
"mp_pres_ind_1pl": "fǫldumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "fǫldumk",
"mp_pres_ind_2pl": "faldizk",
"mp_pres_ind_2sg": "felzk",
"mp_pres_ind_3pl": "faldask",
"mp_pres_ind_3sg": "felzk",
"mp_pres_part": "faldandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "faldimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "fǫldumk",
"mp_pres_sub_2pl": "faldizk",
"mp_pres_sub_2sg": "faldisk",
"mp_pres_sub_3pl": "faldisk",
"mp_pres_sub_3sg": "faldisk",
"past_ind_1pl": "feldum",
"past_ind_1sg": "felt",
"past_ind_2pl": "felduð",
"past_ind_2sg": "felzt",
"past_ind_3pl": "feldu",
"past_ind_3sg": "felt",
"past_part": "faldinn",
"past_sub_1pl": "feldim",
"past_sub_1sg": "felda",
"past_sub_2pl": "feldið",
"past_sub_2sg": "feldir",
"past_sub_3pl": "feldi",
"past_sub_3sg": "feldi",
"personal": "yes",
"pres_ind_1pl": "fǫldum",
"pres_ind_1sg": "feld",
"pres_ind_2pl": "faldið",
"pres_ind_2sg": "feldr",
"pres_ind_3pl": "falda",
"pres_ind_3sg": "feldr",
"pres_part": "faldandi",
"pres_sub_1pl": "faldim",
"pres_sub_1sg": "falda",
"pres_sub_2pl": "faldið",
"pres_sub_2sg": "faldir",
"pres_sub_3pl": "faldi",
"pres_sub_3sg": "faldi",
"title1": "Conjugation of falda — active (strong class 7)",
"title2": "Conjugation of falda — mediopassive (strong class 7)"
},
"name": "non-conj-blank-full"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fǫldum",
"impr_2pl": "faldið",
"impr_2sg": "fald",
"infinitive": "falda",
"mode": "act",
"past_ind_1pl": "feldum",
"past_ind_1sg": "felt",
"past_ind_2pl": "felduð",
"past_ind_2sg": "felzt",
"past_ind_3pl": "feldu",
"past_ind_3sg": "felt",
"past_part": "faldinn",
"past_sub_1pl": "feldim",
"past_sub_1sg": "felda",
"past_sub_2pl": "feldið",
"past_sub_2sg": "feldir",
"past_sub_3pl": "feldi",
"past_sub_3sg": "feldi",
"pres_ind_1pl": "fǫldum",
"pres_ind_1sg": "feld",
"pres_ind_2pl": "faldið",
"pres_ind_2sg": "feldr",
"pres_ind_3pl": "falda",
"pres_ind_3sg": "feldr",
"pres_part": "faldandi",
"pres_sub_1pl": "faldim",
"pres_sub_1sg": "falda",
"pres_sub_2pl": "faldið",
"pres_sub_2sg": "faldir",
"pres_sub_3pl": "faldi",
"pres_sub_3sg": "faldi",
"title": "Conjugation of falda — active (strong class 7)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "falda",
"2": "infinitive",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldandi",
"2": "pres_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldinn",
"2": "past_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feld",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felt",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "falda",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felda",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldr",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felzt",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldir",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldir",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldr",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felt",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldi",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldi",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldum",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldum",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldim",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldim",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldið",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felduð",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldið",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldið",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "falda",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldu",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldi",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldi",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fald",
"2": "impr_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldum",
"2": "impr_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldið",
"2": "impr_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fǫldumsk",
"impr_2pl": "faldizk",
"impr_2sg": "falzk",
"infinitive": "faldask",
"mode": "mpass",
"past_ind_1pl": "feldumsk",
"past_ind_1sg": "feldumk",
"past_ind_2pl": "felduzk",
"past_ind_2sg": "felzk",
"past_ind_3pl": "feldusk",
"past_ind_3sg": "felzk",
"past_part": "faldizk",
"past_sub_1pl": "feldimsk",
"past_sub_1sg": "feldumk",
"past_sub_2pl": "feldizk",
"past_sub_2sg": "feldisk",
"past_sub_3pl": "feldisk",
"past_sub_3sg": "feldisk",
"pres_ind_1pl": "fǫldumsk",
"pres_ind_1sg": "fǫldumk",
"pres_ind_2pl": "faldizk",
"pres_ind_2sg": "felzk",
"pres_ind_3pl": "faldask",
"pres_ind_3sg": "felzk",
"pres_part": "faldandisk",
"pres_sub_1pl": "faldimsk",
"pres_sub_1sg": "fǫldumk",
"pres_sub_2pl": "faldizk",
"pres_sub_2sg": "faldisk",
"pres_sub_3pl": "faldisk",
"pres_sub_3sg": "faldisk",
"title": "Conjugation of falda — mediopassive (strong class 7)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "faldask",
"2": "infinitive",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldandisk",
"2": "pres_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldizk",
"2": "past_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldumk",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldumk",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldumk",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldumk",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felzk",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felzk",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldisk",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldisk",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felzk",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felzk",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldisk",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldisk",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldumsk",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldumsk",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldimsk",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldimsk",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldizk",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felduzk",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldizk",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldizk",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldask",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldusk",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldisk",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldisk",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "falzk",
"2": "impr_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldumsk",
"2": "impr_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldizk",
"2": "impr_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "27 36 37",
"kind": "other",
"name": "Old Norse entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to hood"
],
"id": "en-falda-non-verb-dW0gxdn4",
"links": [
[
"hood",
"hood"
]
]
}
],
"word": "falda"
}
{
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "ine-pro",
"3": "*pel-",
"id": "fold"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "gem-pro",
"3": "*faldōną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *faldōną",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "ine-pro",
"3": "*pel-",
"4": "",
"5": "to fold"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *pel- (“to fold”)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Germanic *faldōną. Also ultimately from Proto-Indo-European *pel- (“to fold”).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak2",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "faldandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "faldaðr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faldir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldaðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fǫlduðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "faldim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldaðim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fǫlduðuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faldið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldaðið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫlduðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faldið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak2",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faldask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "faldandisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "faldazk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fǫldumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫlduðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫldumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fǫlduðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faldisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫldumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fǫlduðumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "faldimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldaðimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fǫlduðuzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faldizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldaðizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫlduðusk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫldumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faldizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"10": "{{{ppast2}}}",
"11": "",
"12": "{{{ppast3}}}",
"13": "",
"14": "{{{3}}}",
"15": "",
"16": "{{{pp2}}}",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "{{{1}}}",
"5": "",
"6": "{{{spast2}}}",
"7": "",
"8": "{{{2}}}",
"9": "",
"head": "",
"tr": ""
},
"expansion": "falda",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "falda",
"name": "non-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fald",
"2": "fǫld"
},
"name": "non-conj-weak2"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fǫldum",
"impr_2pl": "faldið",
"impr_2sg": "falda",
"infinitive": "falda",
"mp_impr_1pl": "fǫldumsk",
"mp_impr_2pl": "faldizk",
"mp_impr_2sg": "faldask",
"mp_infinitive": "faldask",
"mp_past_ind_1pl": "fǫlduðumsk",
"mp_past_ind_1sg": "fǫlduðumk",
"mp_past_ind_2pl": "fǫlduðuzk",
"mp_past_ind_2sg": "faldaðisk",
"mp_past_ind_3pl": "fǫlduðusk",
"mp_past_ind_3sg": "faldaðisk",
"mp_past_part": "faldazk",
"mp_past_sub_1pl": "faldaðimsk",
"mp_past_sub_1sg": "fǫlduðumk",
"mp_past_sub_2pl": "faldaðizk",
"mp_past_sub_2sg": "faldaðisk",
"mp_past_sub_3pl": "faldaðisk",
"mp_past_sub_3sg": "faldaðisk",
"mp_pres_ind_1pl": "fǫldumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "fǫldumk",
"mp_pres_ind_2pl": "faldizk",
"mp_pres_ind_2sg": "faldask",
"mp_pres_ind_3pl": "faldask",
"mp_pres_ind_3sg": "faldask",
"mp_pres_part": "faldandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "faldimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "fǫldumk",
"mp_pres_sub_2pl": "faldizk",
"mp_pres_sub_2sg": "faldisk",
"mp_pres_sub_3pl": "faldisk",
"mp_pres_sub_3sg": "faldisk",
"past_ind_1pl": "fǫlduðum",
"past_ind_1sg": "faldaða",
"past_ind_2pl": "fǫlduðuð",
"past_ind_2sg": "faldaðir",
"past_ind_3pl": "fǫlduðu",
"past_ind_3sg": "faldaði",
"past_part": "faldaðr",
"past_sub_1pl": "faldaðim",
"past_sub_1sg": "faldaða",
"past_sub_2pl": "faldaðið",
"past_sub_2sg": "faldaðir",
"past_sub_3pl": "faldaði",
"past_sub_3sg": "faldaði",
"personal": "yes",
"pres_ind_1pl": "fǫldum",
"pres_ind_1sg": "falda",
"pres_ind_2pl": "faldið",
"pres_ind_2sg": "faldar",
"pres_ind_3pl": "falda",
"pres_ind_3sg": "faldar",
"pres_part": "faldandi",
"pres_sub_1pl": "faldim",
"pres_sub_1sg": "falda",
"pres_sub_2pl": "faldið",
"pres_sub_2sg": "faldir",
"pres_sub_3pl": "faldi",
"pres_sub_3sg": "faldi",
"title1": "Conjugation of falda — active (weak class 2)",
"title2": "Conjugation of falda — mediopassive (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-blank-full"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fǫldum",
"impr_2pl": "faldið",
"impr_2sg": "falda",
"infinitive": "falda",
"mode": "act",
"past_ind_1pl": "fǫlduðum",
"past_ind_1sg": "faldaða",
"past_ind_2pl": "fǫlduðuð",
"past_ind_2sg": "faldaðir",
"past_ind_3pl": "fǫlduðu",
"past_ind_3sg": "faldaði",
"past_part": "faldaðr",
"past_sub_1pl": "faldaðim",
"past_sub_1sg": "faldaða",
"past_sub_2pl": "faldaðið",
"past_sub_2sg": "faldaðir",
"past_sub_3pl": "faldaði",
"past_sub_3sg": "faldaði",
"pres_ind_1pl": "fǫldum",
"pres_ind_1sg": "falda",
"pres_ind_2pl": "faldið",
"pres_ind_2sg": "faldar",
"pres_ind_3pl": "falda",
"pres_ind_3sg": "faldar",
"pres_part": "faldandi",
"pres_sub_1pl": "faldim",
"pres_sub_1sg": "falda",
"pres_sub_2pl": "faldið",
"pres_sub_2sg": "faldir",
"pres_sub_3pl": "faldi",
"pres_sub_3sg": "faldi",
"title": "Conjugation of falda — active (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "falda",
"2": "infinitive",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldandi",
"2": "pres_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðr",
"2": "past_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "falda",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaða",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "falda",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaða",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldar",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðir",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldir",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðir",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldar",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaði",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldi",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaði",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldum",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫlduðum",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldim",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðim",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldið",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫlduðuð",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldið",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðið",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "falda",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫlduðu",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldi",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaði",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "falda",
"2": "impr_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldum",
"2": "impr_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldið",
"2": "impr_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fǫldumsk",
"impr_2pl": "faldizk",
"impr_2sg": "faldask",
"infinitive": "faldask",
"mode": "mpass",
"past_ind_1pl": "fǫlduðumsk",
"past_ind_1sg": "fǫlduðumk",
"past_ind_2pl": "fǫlduðuzk",
"past_ind_2sg": "faldaðisk",
"past_ind_3pl": "fǫlduðusk",
"past_ind_3sg": "faldaðisk",
"past_part": "faldazk",
"past_sub_1pl": "faldaðimsk",
"past_sub_1sg": "fǫlduðumk",
"past_sub_2pl": "faldaðizk",
"past_sub_2sg": "faldaðisk",
"past_sub_3pl": "faldaðisk",
"past_sub_3sg": "faldaðisk",
"pres_ind_1pl": "fǫldumsk",
"pres_ind_1sg": "fǫldumk",
"pres_ind_2pl": "faldizk",
"pres_ind_2sg": "faldask",
"pres_ind_3pl": "faldask",
"pres_ind_3sg": "faldask",
"pres_part": "faldandisk",
"pres_sub_1pl": "faldimsk",
"pres_sub_1sg": "fǫldumk",
"pres_sub_2pl": "faldizk",
"pres_sub_2sg": "faldisk",
"pres_sub_3pl": "faldisk",
"pres_sub_3sg": "faldisk",
"title": "Conjugation of falda — mediopassive (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "faldask",
"2": "infinitive",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldandisk",
"2": "pres_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldazk",
"2": "past_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldumk",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫlduðumk",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldumk",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫlduðumk",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldask",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðisk",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldisk",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðisk",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldask",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðisk",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldisk",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðisk",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldumsk",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫlduðumsk",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldimsk",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðimsk",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldizk",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫlduðuzk",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldizk",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðizk",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldask",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫlduðusk",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldisk",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðisk",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldask",
"2": "impr_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldumsk",
"2": "impr_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldizk",
"2": "impr_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "verb",
"related": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "faldr"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "-faldr"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "27 36 37",
"kind": "other",
"name": "Old Norse entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to hood (= falda (etymology 1))"
],
"id": "en-falda-non-verb-72B88FSk",
"links": [
[
"hood",
"hood"
],
[
"falda",
"falda#Old_Norse"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "27 36 37",
"kind": "other",
"name": "Old Norse entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to fold, make folds"
],
"id": "en-falda-non-verb-jeHf5ajU",
"links": [
[
"fold",
"fold"
]
]
}
],
"word": "falda"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "gmq-osw",
"2": "ine-pro",
"3": "*pel-",
"id": "fold"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "gmq-osw",
"2": "gem-pro",
"3": "*falþaną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *falþaną",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "fold"
},
"expansion": "English fold",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Germanic *falþaną, whence also English fold.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"past"
]
},
{
"form": "faldandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "faldande",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "faldin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "falder",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falde",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fælt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fioldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fiolde",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falder",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falde",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fælst",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fioldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fiolde",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falder",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "falde",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fælt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fioldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fiolde",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faldom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faldom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fioldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fioldom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fioldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fioldom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "faldin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fioldin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fioldin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fioldu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fioldo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fioldin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "falts",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faldis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fælts",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fioldis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fioldes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falts",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faldis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fælsts",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fioldis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fioldes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falts",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fælts",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fioldis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fioldes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldums",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-oms",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faldums",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldoms",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fioldums",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fioldoms",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fioldums",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fioldoms",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldins",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "faldins",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fioldins",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fioldins",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldins",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fioldus",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fioldos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fioldins",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "gmq-osw",
"2": "verb"
},
"expansion": "falda",
"name": "head"
}
],
"lang": "Old Swedish",
"lang_code": "gmq-osw",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Old Swedish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 10 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to hood"
],
"id": "en-falda-gmq-osw-verb-dW0gxdn4",
"links": [
[
"hood",
"hood#English"
]
]
}
],
"word": "falda"
}
{
"etymology_text": "See fralda.",
"forms": [
{
"form": "faldas",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "falda f (plural faldas)",
"name": "pt-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fal",
"da"
]
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "noun",
"related": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "fralda"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"foot, lower slope (of a mountain)"
],
"id": "en-falda-pt-noun-QB5f~pTe",
"links": [
[
"foot",
"foot"
],
[
"lower",
"lower"
],
[
"slope",
"slope"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "24 76",
"kind": "other",
"name": "Portuguese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"border, edge"
],
"id": "en-falda-pt-noun-YP-nqylj",
"links": [
[
"border",
"border"
],
[
"edge",
"edge"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfaw.dɐ/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaʊ̯.dɐ]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/ˈfaw.dɐ/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaʊ̯.dɐ]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/ˈfaw.da/",
"tags": [
"Southern-Brazil"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaʊ̯.da]",
"tags": [
"Southern-Brazil"
]
},
{
"ipa": "/ˈfal.dɐ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaɫ.dɐ]",
"tags": [
"Portugal"
]
}
],
"word": "falda"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0 0 0",
"word": "cosido a sus faldas"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0",
"word": "falda de tubo"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0",
"word": "falda de vuelo"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0",
"word": "falda escocesa"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0",
"word": "falda lápiz"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0",
"word": "faldear"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0",
"word": "faldero"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0",
"word": "faldón"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0",
"word": "lío de faldas"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0",
"word": "minifalda"
}
],
"descendants": [
{
"lang": "Cebuano",
"lang_code": "ceb",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "palda"
},
{
"lang": "Tagalog",
"lang_code": "tl",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "palda"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "es",
"2": "ine-pro",
"3": "*pel-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "gem",
"3": "-"
},
"expansion": "Germanic",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "frk",
"3": "*falda",
"4": "",
"5": "to fold"
},
"expansion": "Frankish *falda (“to fold”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "goh",
"2": "faldan",
"3": "",
"4": "to fold"
},
"expansion": "Old High German faldan (“to fold”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "fold"
},
"expansion": "English fold",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "gmw-pro",
"3": "*falþan"
},
"expansion": "Proto-West Germanic *falþan",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "halda"
},
"expansion": "Doublet of halda",
"name": "doublet"
}
],
"etymology_text": "From a Germanic language, probably Frankish *falda (“to fold”), related to Old High German faldan (“to fold”), English fold, all from Proto-West Germanic *falþan. Doublet of halda.",
"forms": [
{
"form": "faldas",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "falda f (plural faldas)",
"name": "es-noun"
}
],
"hyphenation": [
"fal‧da"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fal‧da"
]
}
],
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"pos": "noun",
"related": [
{
"_dis1": "0 0 0 0 0",
"word": "enagua"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0",
"word": "nagua"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0",
"word": "saya"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "53 6 29 6 7",
"kind": "other",
"langcode": "es",
"name": "Clothing",
"orig": "es:Clothing",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"skirt"
],
"id": "en-falda-es-noun-Orr85bxU",
"links": [
[
"skirt",
"skirt"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "pollera"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Spanish metonyms",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"woman"
],
"id": "en-falda-es-noun-zy5b~x7w",
"links": [
[
"woman",
"woman"
]
],
"raw_glosses": [
"(by extension, colloquial, often in the plural, metonymic) woman"
],
"tags": [
"broadly",
"colloquial",
"feminine",
"in-plural",
"metonymically",
"often"
]
},
{
"categories": [],
"glosses": [
"bit of skirt (woman as an object of desire)"
],
"id": "en-falda-es-noun-wvHHhwMZ",
"links": [
[
"bit of skirt",
"bit of skirt"
]
],
"raw_glosses": [
"(slang) bit of skirt (woman as an object of desire)"
],
"tags": [
"feminine",
"slang"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "12 3 9 71 5",
"kind": "other",
"langcode": "es",
"name": "Cuts of meat",
"orig": "es:Cuts of meat",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"brisket (a cut of meat)"
],
"id": "en-falda-es-noun-pwRKrh81",
"links": [
[
"brisket",
"brisket"
]
],
"qualifier": "butchery",
"raw_glosses": [
"(butchery) brisket (a cut of meat)"
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "37 2 5 2 53",
"kind": "other",
"name": "Spanish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"mountainside"
],
"id": "en-falda-es-noun-uSIyNXCt",
"links": [
[
"mountainside",
"mountainside"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "ladera"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfalda/"
},
{
"ipa": "[ˈfal̪.d̪a]"
},
{
"rhymes": "-alda"
}
],
"word": "falda"
}
{
"categories": [
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"es:Clothing",
"es:Cuts of meat"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "es",
"3": "falda"
},
"expansion": "Borrowed from Spanish falda",
"name": "bor+"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Spanish falda, gradually displacing native saya.",
"forms": [
{
"form": "faldes",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "noun",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "plural",
"8": "faldes",
"checkredlinks": "1",
"f3accel-form": "p",
"g": "f",
"g2": "",
"head": ""
},
"expansion": "falda f (plural faldes)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "f",
"2": "faldes"
},
"expansion": "falda f (plural faldes)",
"name": "ast-noun"
}
],
"hyphenation": [
"fal‧da"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fal‧da"
]
}
],
"lang": "Asturian",
"lang_code": "ast",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Asturian entries with incorrect language header",
"Asturian feminine nouns",
"Asturian lemmas",
"Asturian nouns",
"Asturian terms borrowed from Spanish",
"Asturian terms derived from Spanish",
"Asturian terms with IPA pronunciation",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Asturian/alda",
"Rhymes:Asturian/alda/2 syllables",
"ast:Clothing"
],
"glosses": [
"skirt"
],
"links": [
[
"skirt",
"skirt"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "saya"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfalda/"
},
{
"ipa": "[ˈfal̪.d̪a]"
},
{
"rhymes": "-alda"
}
],
"word": "falda"
}
{
"categories": [
"Catalan countable nouns",
"Catalan entries with incorrect language header",
"Catalan feminine nouns",
"Catalan lemmas",
"Catalan nouns",
"Catalan terms derived from Germanic languages",
"Catalan terms derived from Old Catalan",
"Catalan terms derived from Proto-Germanic",
"Catalan terms inherited from Old Catalan",
"Catalan terms with IPA pronunciation",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"ca:Animal body parts",
"ca:Clothing",
"ca:Landforms",
"es:Clothing",
"es:Cuts of meat"
],
"derived": [
{
"word": "faldar"
},
{
"word": "faldeta"
},
{
"word": "faldilla"
},
{
"word": "minifalda"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "roa-oca",
"3": "falda"
},
"expansion": "Old Catalan falda",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "gem",
"3": "-"
},
"expansion": "Germanic",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "gem-pro",
"3": "*falþō"
},
"expansion": "Proto-Germanic *falþō",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Old Catalan falda, of Germanic origin, from Proto-Germanic *falþō, related to the verb *falþaną (“to fold”).",
"forms": [
{
"form": "faldes",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "falda f (plural faldes)",
"name": "ca-noun"
}
],
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"lap"
],
"links": [
[
"lap",
"lap"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"lower slope (of a mountain)"
],
"links": [
[
"slope",
"slope"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "baldana"
},
{
"word": "faldar"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
"Balearic Catalan",
"Valencian"
],
"glosses": [
"skirt"
],
"links": [
[
"skirt",
"skirt"
]
],
"raw_glosses": [
"(Balearic, Valencia) skirt"
],
"synonyms": [
{
"word": "faldilla"
},
{
"word": "faldeta"
}
],
"tags": [
"Balearic",
"Valencia",
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"skirt, flank (of an animal)"
],
"links": [
[
"skirt",
"skirt"
],
[
"flank",
"flank"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
"ca:Nautical"
],
"glosses": [
"foot of a lateen"
],
"links": [
[
"nautical",
"nautical"
],
[
"foot",
"foot"
],
[
"lateen",
"lateen"
]
],
"raw_glosses": [
"(nautical) foot of a lateen"
],
"synonyms": [
{
"word": "faldar"
},
{
"word": "pujament"
}
],
"tags": [
"feminine"
],
"topics": [
"nautical",
"transport"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈfal.də]",
"tags": [
"Balearic",
"Central"
]
},
{
"ipa": "[ˈfal.da]",
"tags": [
"Valencia"
]
},
{
"audio": "LL-Q7026 (cat)-Marvives-falda.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/65/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-falda.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-falda.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/65/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-falda.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-falda.wav.ogg"
}
],
"word": "falda"
}
{
"categories": [
"Cimbrian entries with incorrect language header",
"Cimbrian feminine nouns",
"Cimbrian lemmas",
"Cimbrian nouns",
"Cimbrian sixth-declension nouns",
"Cimbrian terms derived from Middle High German",
"Cimbrian terms derived from Old High German",
"Cimbrian terms derived from Proto-Germanic",
"Cimbrian terms inherited from Middle High German",
"Cimbrian terms inherited from Old High German",
"Cimbrian terms inherited from Proto-Germanic",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"Sette Comuni Cimbrian",
"es:Clothing",
"es:Cuts of meat"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "cim",
"2": "gmh",
"3": "valte"
},
"expansion": "Middle High German valte",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "cim",
"2": "goh",
"3": "falt"
},
"expansion": "Old High German falt",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "cim",
"2": "gem-pro",
"3": "*falþō"
},
"expansion": "Proto-Germanic *falþō",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "Falte"
},
"expansion": "German Falte",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Middle High German valte, valt, from Old High German falt, from Proto-Germanic *falþō. Cognate with German Falte.",
"forms": [
{
"form": "falden",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "cim-decl-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "falden",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "falden",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "falden",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "falden",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "cim",
"2": "noun",
"cat2": "",
"g": "f",
"g2": "",
"head": ""
},
"expansion": "falda f",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "f",
"2": "falden"
},
"expansion": "falda f (plural falden)",
"name": "cim-noun"
},
{
"args": {
"1": "cim",
"2": "7"
},
"expansion": "(Sette Comuni)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "f",
"2": "falden",
"decl": "6"
},
"name": "cim-decl-noun"
}
],
"lang": "Cimbrian",
"lang_code": "cim",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Cimbrian terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
54,
60
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
38,
43
]
],
"english": "The skirts, at the time, were full of folds.",
"text": "De marzlaan, in dòi sait, zeint gabéest bait un bòlla falden.",
"translation": "The skirts, at the time, were full of folds.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"fold, pleat"
],
"links": [
[
"fold",
"fold"
],
[
"pleat",
"pleat"
]
],
"tags": [
"Sette-Comuni",
"feminine"
]
},
{
"categories": [
"Cimbrian terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
65,
69
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
24,
28
]
],
"english": "The boy went down a bad path.",
"text": "Dèar puube hat gasnapt aan an órnen bèg.",
"translation": "The boy went down a bad path.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"path, way"
],
"links": [
[
"path",
"path"
],
[
"way",
"way"
]
],
"tags": [
"Sette-Comuni",
"feminine"
]
}
],
"word": "falda"
}
{
"categories": [
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"es:Clothing",
"es:Cuts of meat"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "it",
"3": "falda"
},
"expansion": "Italian falda",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "lng",
"3": "*falda"
},
"expansion": "Lombardic *falda",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "gem-pro",
"3": "*faldō"
},
"expansion": "Proto-Germanic *faldō",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "gmh",
"2": "falde"
},
"expansion": "Middle High German falde",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "fold"
},
"expansion": "English fold",
"name": "m+"
}
],
"etymology_text": "From Italian falda, from Lombardic *falda, from Proto-Germanic *faldō, *falþō, related to Middle High German falde, falte (“a fold”). More at English fold.",
"forms": [
{
"form": "faldas",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "falda (plural faldas)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"English terms borrowed from Italian",
"English terms derived from Italian",
"English terms derived from Lombardic",
"English terms derived from Proto-Germanic",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"en:Clerical vestments",
"en:Roman Catholicism"
],
"glosses": [
"A white silk vestment worn by the pope, which is a long skirt, worn over the cassock, extending beneath the hem of the alb, reaching to the ground."
],
"links": [
[
"silk",
"silk"
],
[
"vestment",
"vestment"
],
[
"pope",
"pope"
],
[
"cassock",
"cassock"
],
[
"alb",
"alb"
]
]
}
],
"word": "falda"
}
{
"categories": [
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"es:Clothing",
"es:Cuts of meat"
],
"etymology_text": "From faldur (“hem”).",
"forms": [
{
"form": "faldaði",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldað",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "faldaður",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "földuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faldað",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaðar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "földuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaðan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "faldað",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaðar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "földuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaðri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "földuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaðs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaðrar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaðs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaðra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaðra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaðra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "földuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "is",
"10": "faldað",
"11": "",
"12": "{{{33}}}",
"2": "verb",
"3": "weak verb",
"4": "",
"5": "third-person singular past indicative",
"6": "faldaði",
"7": "",
"8": "{{{22}}}",
"9": "supine",
"cat2": "weak verbs",
"head": ""
},
"expansion": "falda (weak verb, third-person singular past indicative faldaði, supine faldað)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "faldaði",
"2": "faldað"
},
"expansion": "falda (weak verb, third-person singular past indicative faldaði, supine faldað)",
"name": "is-verb-weak"
}
],
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Icelandic entries with incorrect language header",
"Icelandic lemmas",
"Icelandic verbs",
"Icelandic weak verbs",
"Pages using invalid parameters when calling Template:is-conj-w4",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Icelandic/alta",
"Rhymes:Icelandic/alta/2 syllables"
],
"glosses": [
"to hem, to lay up"
],
"links": [
[
"hem",
"hem"
],
[
"lay up",
"lay up"
]
],
"tags": [
"weak"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfalta/"
},
{
"rhymes": "-alta"
}
],
"word": "falda"
}
{
"categories": [
"Italian 2-syllable words",
"Italian countable nouns",
"Italian entries with incorrect language header",
"Italian feminine nouns",
"Italian lemmas",
"Italian nouns",
"Italian terms derived from Frankish",
"Italian terms derived from Germanic languages",
"Italian terms derived from Proto-West Germanic",
"Italian terms with IPA pronunciation",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Italian/alda",
"Rhymes:Italian/alda/2 syllables",
"es:Clothing",
"es:Cuts of meat"
],
"derived": [
{
"word": "sfaldare"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "gem",
"3": "-"
},
"expansion": "Germanic",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "it",
"2": "frk",
"3": "*faldā",
"t": "a fold"
},
"expansion": "Frankish *faldā (“a fold”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "it",
"2": "gmw-pro",
"3": "*falþan"
},
"expansion": "Proto-West Germanic *falþan",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "Falte",
"t": "fold"
},
"expansion": "German Falte (“fold”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "falda",
"t": "skirt"
},
"expansion": "Spanish falda (“skirt”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "goh",
"2": "faldan",
"3": "",
"4": "to fold"
},
"expansion": "Old High German faldan (“to fold”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "fold"
},
"expansion": "English fold",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From a Germanic language, probably Frankish *faldā (“a fold”), from Proto-West Germanic *falþan.\nCompare German Falte (“fold”), Spanish falda (“skirt”), Old High German faldan (“to fold”), English fold.",
"forms": [
{
"form": "falde",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "falda f (plural falde)",
"name": "it-noun"
}
],
"hyphenation": [
"fàl‧da"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fàl‧da"
]
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"layer, stratum"
],
"links": [
[
"layer",
"layer"
],
[
"stratum",
"stratum"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"brim (of a hat)"
],
"links": [
[
"brim",
"brim"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"tails (of a coat)"
],
"links": [
[
"tails",
"tails"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"lower slope (of a mountain)"
],
"links": [
[
"lower",
"lower"
],
[
"slope",
"slope"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"snowflake"
],
"links": [
[
"snowflake",
"snowflake"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "fiocco"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfal.da/"
},
{
"rhymes": "-alda"
}
],
"word": "falda"
}
{
"categories": [
"Old Norse class 2 weak verbs",
"Old Norse class 7 strong verbs",
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
"Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *pel- (fold)",
"Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
"Old Norse verbs",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"es:Clothing",
"es:Cuts of meat"
],
"descendants": [
{
"lang": "Danish",
"lang_code": "da",
"word": "folde"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "ine-pro",
"3": "*pel-",
"id": "fold"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "gem-pro",
"3": "*falþaną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *falþaną",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "fold"
},
"expansion": "English fold",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "ine-pro",
"3": "*pel-",
"4": "",
"5": "to fold"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *pel- (“to fold”)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Germanic *falþaną, whence also English fold. Ultimately from Proto-Indo-European *pel- (“to fold”).",
"forms": [
{
"form": "felt",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "feldu",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "faldinn",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-strong",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "faldandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "faldinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "feld",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "felt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "felda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "feldr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "felzt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faldir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "feldir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "feldr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "felt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "feldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "feldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "faldim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "feldim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "felduð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faldið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "feldið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "feldu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "feldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fald",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faldið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-strong",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faldask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "faldandisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "faldizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fǫldumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "feldumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫldumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "feldumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "felzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "felzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faldisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "feldisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "felzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "felzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "feldisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫldumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "feldumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "faldimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "feldimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "felduzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faldizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "feldizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "feldusk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "feldisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "falzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫldumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faldizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"10": "{{{ppast2}}}",
"11": "",
"12": "{{{ppast3}}}",
"13": "past participle",
"14": "faldinn",
"15": "",
"16": "{{{pp2}}}",
"2": "verb",
"3": "singular past indicative",
"4": "felt",
"5": "",
"6": "{{{spast2}}}",
"7": "plural past indicative",
"8": "feldu",
"9": "",
"head": "",
"tr": ""
},
"expansion": "falda (singular past indicative felt, plural past indicative feldu, past participle faldinn)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "felt",
"2": "feldu",
"3": "faldinn"
},
"expansion": "falda (singular past indicative felt, plural past indicative feldu, past participle faldinn)",
"name": "non-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fald",
"1i": "feld",
"1is": "felz",
"1s": "falz",
"1u": "fǫld",
"2": "felt",
"2s": "felz",
"2t": "felz",
"3": "feld",
"4": "fald",
"class": "7"
},
"name": "non-conj-strong"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fǫldum",
"impr_2pl": "faldið",
"impr_2sg": "fald",
"infinitive": "falda",
"mp_impr_1pl": "fǫldumsk",
"mp_impr_2pl": "faldizk",
"mp_impr_2sg": "falzk",
"mp_infinitive": "faldask",
"mp_past_ind_1pl": "feldumsk",
"mp_past_ind_1sg": "feldumk",
"mp_past_ind_2pl": "felduzk",
"mp_past_ind_2sg": "felzk",
"mp_past_ind_3pl": "feldusk",
"mp_past_ind_3sg": "felzk",
"mp_past_part": "faldizk",
"mp_past_sub_1pl": "feldimsk",
"mp_past_sub_1sg": "feldumk",
"mp_past_sub_2pl": "feldizk",
"mp_past_sub_2sg": "feldisk",
"mp_past_sub_3pl": "feldisk",
"mp_past_sub_3sg": "feldisk",
"mp_pres_ind_1pl": "fǫldumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "fǫldumk",
"mp_pres_ind_2pl": "faldizk",
"mp_pres_ind_2sg": "felzk",
"mp_pres_ind_3pl": "faldask",
"mp_pres_ind_3sg": "felzk",
"mp_pres_part": "faldandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "faldimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "fǫldumk",
"mp_pres_sub_2pl": "faldizk",
"mp_pres_sub_2sg": "faldisk",
"mp_pres_sub_3pl": "faldisk",
"mp_pres_sub_3sg": "faldisk",
"past_ind_1pl": "feldum",
"past_ind_1sg": "felt",
"past_ind_2pl": "felduð",
"past_ind_2sg": "felzt",
"past_ind_3pl": "feldu",
"past_ind_3sg": "felt",
"past_part": "faldinn",
"past_sub_1pl": "feldim",
"past_sub_1sg": "felda",
"past_sub_2pl": "feldið",
"past_sub_2sg": "feldir",
"past_sub_3pl": "feldi",
"past_sub_3sg": "feldi",
"personal": "yes",
"pres_ind_1pl": "fǫldum",
"pres_ind_1sg": "feld",
"pres_ind_2pl": "faldið",
"pres_ind_2sg": "feldr",
"pres_ind_3pl": "falda",
"pres_ind_3sg": "feldr",
"pres_part": "faldandi",
"pres_sub_1pl": "faldim",
"pres_sub_1sg": "falda",
"pres_sub_2pl": "faldið",
"pres_sub_2sg": "faldir",
"pres_sub_3pl": "faldi",
"pres_sub_3sg": "faldi",
"title1": "Conjugation of falda — active (strong class 7)",
"title2": "Conjugation of falda — mediopassive (strong class 7)"
},
"name": "non-conj-blank-full"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fǫldum",
"impr_2pl": "faldið",
"impr_2sg": "fald",
"infinitive": "falda",
"mode": "act",
"past_ind_1pl": "feldum",
"past_ind_1sg": "felt",
"past_ind_2pl": "felduð",
"past_ind_2sg": "felzt",
"past_ind_3pl": "feldu",
"past_ind_3sg": "felt",
"past_part": "faldinn",
"past_sub_1pl": "feldim",
"past_sub_1sg": "felda",
"past_sub_2pl": "feldið",
"past_sub_2sg": "feldir",
"past_sub_3pl": "feldi",
"past_sub_3sg": "feldi",
"pres_ind_1pl": "fǫldum",
"pres_ind_1sg": "feld",
"pres_ind_2pl": "faldið",
"pres_ind_2sg": "feldr",
"pres_ind_3pl": "falda",
"pres_ind_3sg": "feldr",
"pres_part": "faldandi",
"pres_sub_1pl": "faldim",
"pres_sub_1sg": "falda",
"pres_sub_2pl": "faldið",
"pres_sub_2sg": "faldir",
"pres_sub_3pl": "faldi",
"pres_sub_3sg": "faldi",
"title": "Conjugation of falda — active (strong class 7)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "falda",
"2": "infinitive",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldandi",
"2": "pres_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldinn",
"2": "past_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feld",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felt",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "falda",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felda",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldr",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felzt",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldir",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldir",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldr",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felt",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldi",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldi",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldum",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldum",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldim",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldim",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldið",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felduð",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldið",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldið",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "falda",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldu",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldi",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldi",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fald",
"2": "impr_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldum",
"2": "impr_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldið",
"2": "impr_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fǫldumsk",
"impr_2pl": "faldizk",
"impr_2sg": "falzk",
"infinitive": "faldask",
"mode": "mpass",
"past_ind_1pl": "feldumsk",
"past_ind_1sg": "feldumk",
"past_ind_2pl": "felduzk",
"past_ind_2sg": "felzk",
"past_ind_3pl": "feldusk",
"past_ind_3sg": "felzk",
"past_part": "faldizk",
"past_sub_1pl": "feldimsk",
"past_sub_1sg": "feldumk",
"past_sub_2pl": "feldizk",
"past_sub_2sg": "feldisk",
"past_sub_3pl": "feldisk",
"past_sub_3sg": "feldisk",
"pres_ind_1pl": "fǫldumsk",
"pres_ind_1sg": "fǫldumk",
"pres_ind_2pl": "faldizk",
"pres_ind_2sg": "felzk",
"pres_ind_3pl": "faldask",
"pres_ind_3sg": "felzk",
"pres_part": "faldandisk",
"pres_sub_1pl": "faldimsk",
"pres_sub_1sg": "fǫldumk",
"pres_sub_2pl": "faldizk",
"pres_sub_2sg": "faldisk",
"pres_sub_3pl": "faldisk",
"pres_sub_3sg": "faldisk",
"title": "Conjugation of falda — mediopassive (strong class 7)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "faldask",
"2": "infinitive",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldandisk",
"2": "pres_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldizk",
"2": "past_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldumk",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldumk",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldumk",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldumk",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felzk",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felzk",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldisk",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldisk",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felzk",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felzk",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldisk",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldisk",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldumsk",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldumsk",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldimsk",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldimsk",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldizk",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "felduzk",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldizk",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldizk",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldask",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldusk",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldisk",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "feldisk",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "falzk",
"2": "impr_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldumsk",
"2": "impr_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldizk",
"2": "impr_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to hood"
],
"links": [
[
"hood",
"hood"
]
]
}
],
"word": "falda"
}
{
"categories": [
"Old Norse class 2 weak verbs",
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
"Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *pel- (fold)",
"Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
"Old Norse verbs",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"es:Clothing",
"es:Cuts of meat"
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "ine-pro",
"3": "*pel-",
"id": "fold"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "gem-pro",
"3": "*faldōną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *faldōną",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "ine-pro",
"3": "*pel-",
"4": "",
"5": "to fold"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *pel- (“to fold”)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Germanic *faldōną. Also ultimately from Proto-Indo-European *pel- (“to fold”).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak2",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "faldandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "faldaðr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faldir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldaðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fǫlduðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "faldim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldaðim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fǫlduðuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faldið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldaðið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫlduðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faldið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak2",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faldask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "faldandisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "faldazk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fǫldumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫlduðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫldumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fǫlduðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faldaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faldisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫldumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fǫlduðumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "faldimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldaðimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fǫlduðuzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faldizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldaðizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫlduðusk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫldumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faldizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"10": "{{{ppast2}}}",
"11": "",
"12": "{{{ppast3}}}",
"13": "",
"14": "{{{3}}}",
"15": "",
"16": "{{{pp2}}}",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "{{{1}}}",
"5": "",
"6": "{{{spast2}}}",
"7": "",
"8": "{{{2}}}",
"9": "",
"head": "",
"tr": ""
},
"expansion": "falda",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "falda",
"name": "non-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fald",
"2": "fǫld"
},
"name": "non-conj-weak2"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fǫldum",
"impr_2pl": "faldið",
"impr_2sg": "falda",
"infinitive": "falda",
"mp_impr_1pl": "fǫldumsk",
"mp_impr_2pl": "faldizk",
"mp_impr_2sg": "faldask",
"mp_infinitive": "faldask",
"mp_past_ind_1pl": "fǫlduðumsk",
"mp_past_ind_1sg": "fǫlduðumk",
"mp_past_ind_2pl": "fǫlduðuzk",
"mp_past_ind_2sg": "faldaðisk",
"mp_past_ind_3pl": "fǫlduðusk",
"mp_past_ind_3sg": "faldaðisk",
"mp_past_part": "faldazk",
"mp_past_sub_1pl": "faldaðimsk",
"mp_past_sub_1sg": "fǫlduðumk",
"mp_past_sub_2pl": "faldaðizk",
"mp_past_sub_2sg": "faldaðisk",
"mp_past_sub_3pl": "faldaðisk",
"mp_past_sub_3sg": "faldaðisk",
"mp_pres_ind_1pl": "fǫldumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "fǫldumk",
"mp_pres_ind_2pl": "faldizk",
"mp_pres_ind_2sg": "faldask",
"mp_pres_ind_3pl": "faldask",
"mp_pres_ind_3sg": "faldask",
"mp_pres_part": "faldandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "faldimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "fǫldumk",
"mp_pres_sub_2pl": "faldizk",
"mp_pres_sub_2sg": "faldisk",
"mp_pres_sub_3pl": "faldisk",
"mp_pres_sub_3sg": "faldisk",
"past_ind_1pl": "fǫlduðum",
"past_ind_1sg": "faldaða",
"past_ind_2pl": "fǫlduðuð",
"past_ind_2sg": "faldaðir",
"past_ind_3pl": "fǫlduðu",
"past_ind_3sg": "faldaði",
"past_part": "faldaðr",
"past_sub_1pl": "faldaðim",
"past_sub_1sg": "faldaða",
"past_sub_2pl": "faldaðið",
"past_sub_2sg": "faldaðir",
"past_sub_3pl": "faldaði",
"past_sub_3sg": "faldaði",
"personal": "yes",
"pres_ind_1pl": "fǫldum",
"pres_ind_1sg": "falda",
"pres_ind_2pl": "faldið",
"pres_ind_2sg": "faldar",
"pres_ind_3pl": "falda",
"pres_ind_3sg": "faldar",
"pres_part": "faldandi",
"pres_sub_1pl": "faldim",
"pres_sub_1sg": "falda",
"pres_sub_2pl": "faldið",
"pres_sub_2sg": "faldir",
"pres_sub_3pl": "faldi",
"pres_sub_3sg": "faldi",
"title1": "Conjugation of falda — active (weak class 2)",
"title2": "Conjugation of falda — mediopassive (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-blank-full"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fǫldum",
"impr_2pl": "faldið",
"impr_2sg": "falda",
"infinitive": "falda",
"mode": "act",
"past_ind_1pl": "fǫlduðum",
"past_ind_1sg": "faldaða",
"past_ind_2pl": "fǫlduðuð",
"past_ind_2sg": "faldaðir",
"past_ind_3pl": "fǫlduðu",
"past_ind_3sg": "faldaði",
"past_part": "faldaðr",
"past_sub_1pl": "faldaðim",
"past_sub_1sg": "faldaða",
"past_sub_2pl": "faldaðið",
"past_sub_2sg": "faldaðir",
"past_sub_3pl": "faldaði",
"past_sub_3sg": "faldaði",
"pres_ind_1pl": "fǫldum",
"pres_ind_1sg": "falda",
"pres_ind_2pl": "faldið",
"pres_ind_2sg": "faldar",
"pres_ind_3pl": "falda",
"pres_ind_3sg": "faldar",
"pres_part": "faldandi",
"pres_sub_1pl": "faldim",
"pres_sub_1sg": "falda",
"pres_sub_2pl": "faldið",
"pres_sub_2sg": "faldir",
"pres_sub_3pl": "faldi",
"pres_sub_3sg": "faldi",
"title": "Conjugation of falda — active (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "falda",
"2": "infinitive",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldandi",
"2": "pres_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðr",
"2": "past_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "falda",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaða",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "falda",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaða",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldar",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðir",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldir",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðir",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldar",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaði",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldi",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaði",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldum",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫlduðum",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldim",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðim",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldið",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫlduðuð",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldið",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðið",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "falda",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫlduðu",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldi",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaði",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "falda",
"2": "impr_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldum",
"2": "impr_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldið",
"2": "impr_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fǫldumsk",
"impr_2pl": "faldizk",
"impr_2sg": "faldask",
"infinitive": "faldask",
"mode": "mpass",
"past_ind_1pl": "fǫlduðumsk",
"past_ind_1sg": "fǫlduðumk",
"past_ind_2pl": "fǫlduðuzk",
"past_ind_2sg": "faldaðisk",
"past_ind_3pl": "fǫlduðusk",
"past_ind_3sg": "faldaðisk",
"past_part": "faldazk",
"past_sub_1pl": "faldaðimsk",
"past_sub_1sg": "fǫlduðumk",
"past_sub_2pl": "faldaðizk",
"past_sub_2sg": "faldaðisk",
"past_sub_3pl": "faldaðisk",
"past_sub_3sg": "faldaðisk",
"pres_ind_1pl": "fǫldumsk",
"pres_ind_1sg": "fǫldumk",
"pres_ind_2pl": "faldizk",
"pres_ind_2sg": "faldask",
"pres_ind_3pl": "faldask",
"pres_ind_3sg": "faldask",
"pres_part": "faldandisk",
"pres_sub_1pl": "faldimsk",
"pres_sub_1sg": "fǫldumk",
"pres_sub_2pl": "faldizk",
"pres_sub_2sg": "faldisk",
"pres_sub_3pl": "faldisk",
"pres_sub_3sg": "faldisk",
"title": "Conjugation of falda — mediopassive (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "faldask",
"2": "infinitive",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldandisk",
"2": "pres_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldazk",
"2": "past_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldumk",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫlduðumk",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldumk",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫlduðumk",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldask",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðisk",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldisk",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðisk",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldask",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðisk",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldisk",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðisk",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldumsk",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫlduðumsk",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldimsk",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðimsk",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldizk",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫlduðuzk",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldizk",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðizk",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldask",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫlduðusk",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldisk",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldaðisk",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldask",
"2": "impr_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫldumsk",
"2": "impr_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "faldizk",
"2": "impr_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "verb",
"related": [
{
"word": "faldr"
},
{
"word": "-faldr"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"to hood (= falda (etymology 1))"
],
"links": [
[
"hood",
"hood"
],
[
"falda",
"falda#Old_Norse"
]
]
},
{
"glosses": [
"to fold, make folds"
],
"links": [
[
"fold",
"fold"
]
]
}
],
"word": "falda"
}
{
"categories": [
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"es:Clothing",
"es:Cuts of meat"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "gmq-osw",
"2": "ine-pro",
"3": "*pel-",
"id": "fold"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "gmq-osw",
"2": "gem-pro",
"3": "*falþaną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *falþaną",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "fold"
},
"expansion": "English fold",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Germanic *falþaną, whence also English fold.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"past"
]
},
{
"form": "faldandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "faldande",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "faldin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "falder",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falde",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fælt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fioldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fiolde",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falder",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falde",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fælst",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fioldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fiolde",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falder",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "falde",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fælt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fioldi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fiolde",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faldom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faldom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fioldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fioldom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fioldum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fioldom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "faldin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fioldin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fioldin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fioldu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fioldo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fioldin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "falts",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faldis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fælts",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fioldis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fioldes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falts",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faldis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fælsts",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fioldis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fioldes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "falts",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fælts",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fioldis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fioldes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldums",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-oms",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faldums",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldoms",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fioldums",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fioldoms",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fioldums",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fioldoms",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldins",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "faldins",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fioldins",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fioldins",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faldas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "faldins",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fioldus",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fioldos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fioldins",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "gmq-osw",
"2": "verb"
},
"expansion": "falda",
"name": "head"
}
],
"lang": "Old Swedish",
"lang_code": "gmq-osw",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Old Swedish entries with incorrect language header",
"Old Swedish lemmas",
"Old Swedish strong verbs",
"Old Swedish terms derived from Proto-Germanic",
"Old Swedish terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Swedish terms derived from the Proto-Indo-European root *pel- (fold)",
"Old Swedish terms inherited from Proto-Germanic",
"Old Swedish verbs",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"to hood"
],
"links": [
[
"hood",
"hood#English"
]
]
}
],
"word": "falda"
}
{
"categories": [
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"Portuguese 2-syllable words",
"Portuguese countable nouns",
"Portuguese entries with incorrect language header",
"Portuguese feminine nouns",
"Portuguese lemmas",
"Portuguese nouns",
"Portuguese terms with IPA pronunciation",
"es:Clothing",
"es:Cuts of meat"
],
"etymology_text": "See fralda.",
"forms": [
{
"form": "faldas",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "falda f (plural faldas)",
"name": "pt-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fal",
"da"
]
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "fralda"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"foot, lower slope (of a mountain)"
],
"links": [
[
"foot",
"foot"
],
[
"lower",
"lower"
],
[
"slope",
"slope"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"border, edge"
],
"links": [
[
"border",
"border"
],
[
"edge",
"edge"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfaw.dɐ/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaʊ̯.dɐ]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/ˈfaw.dɐ/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaʊ̯.dɐ]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/ˈfaw.da/",
"tags": [
"Southern-Brazil"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaʊ̯.da]",
"tags": [
"Southern-Brazil"
]
},
{
"ipa": "/ˈfal.dɐ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaɫ.dɐ]",
"tags": [
"Portugal"
]
}
],
"word": "falda"
}
{
"categories": [
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Spanish/alda",
"Rhymes:Spanish/alda/2 syllables",
"Spanish 2-syllable words",
"Spanish countable nouns",
"Spanish doublets",
"Spanish entries with incorrect language header",
"Spanish feminine nouns",
"Spanish lemmas",
"Spanish nouns",
"Spanish terms derived from Frankish",
"Spanish terms derived from Germanic languages",
"Spanish terms derived from Proto-Indo-European",
"Spanish terms derived from Proto-West Germanic",
"Spanish terms derived from the Proto-Indo-European root *pel-",
"Spanish terms with IPA pronunciation",
"Spanish terms with audio pronunciation",
"es:Clothing",
"es:Cuts of meat"
],
"derived": [
{
"word": "cosido a sus faldas"
},
{
"word": "falda de tubo"
},
{
"word": "falda de vuelo"
},
{
"word": "falda escocesa"
},
{
"word": "falda lápiz"
},
{
"word": "faldear"
},
{
"word": "faldero"
},
{
"word": "faldón"
},
{
"word": "lío de faldas"
},
{
"word": "minifalda"
}
],
"descendants": [
{
"lang": "Cebuano",
"lang_code": "ceb",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "palda"
},
{
"lang": "Tagalog",
"lang_code": "tl",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "palda"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "es",
"2": "ine-pro",
"3": "*pel-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "gem",
"3": "-"
},
"expansion": "Germanic",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "frk",
"3": "*falda",
"4": "",
"5": "to fold"
},
"expansion": "Frankish *falda (“to fold”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "goh",
"2": "faldan",
"3": "",
"4": "to fold"
},
"expansion": "Old High German faldan (“to fold”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "fold"
},
"expansion": "English fold",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "gmw-pro",
"3": "*falþan"
},
"expansion": "Proto-West Germanic *falþan",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "halda"
},
"expansion": "Doublet of halda",
"name": "doublet"
}
],
"etymology_text": "From a Germanic language, probably Frankish *falda (“to fold”), related to Old High German faldan (“to fold”), English fold, all from Proto-West Germanic *falþan. Doublet of halda.",
"forms": [
{
"form": "faldas",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "falda f (plural faldas)",
"name": "es-noun"
}
],
"hyphenation": [
"fal‧da"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fal‧da"
]
}
],
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "enagua"
},
{
"word": "nagua"
},
{
"word": "saya"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"skirt"
],
"links": [
[
"skirt",
"skirt"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "pollera"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
"Spanish colloquialisms",
"Spanish metonyms"
],
"glosses": [
"woman"
],
"links": [
[
"woman",
"woman"
]
],
"raw_glosses": [
"(by extension, colloquial, often in the plural, metonymic) woman"
],
"tags": [
"broadly",
"colloquial",
"feminine",
"in-plural",
"metonymically",
"often"
]
},
{
"categories": [
"Spanish slang"
],
"glosses": [
"bit of skirt (woman as an object of desire)"
],
"links": [
[
"bit of skirt",
"bit of skirt"
]
],
"raw_glosses": [
"(slang) bit of skirt (woman as an object of desire)"
],
"tags": [
"feminine",
"slang"
]
},
{
"glosses": [
"brisket (a cut of meat)"
],
"links": [
[
"brisket",
"brisket"
]
],
"qualifier": "butchery",
"raw_glosses": [
"(butchery) brisket (a cut of meat)"
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"mountainside"
],
"links": [
[
"mountainside",
"mountainside"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "ladera"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfalda/"
},
{
"ipa": "[ˈfal̪.d̪a]"
},
{
"rhymes": "-alda"
}
],
"word": "falda"
}
Download raw JSONL data for falda meaning in All languages combined (65.8kB)
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"falda"
],
"section": "Icelandic",
"subsection": "verb",
"title": "falda",
"trace": "started on line 3, detected on line 3"
}
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"falda"
],
"section": "Icelandic",
"subsection": "verb",
"title": "falda",
"trace": "started on line 1, detected on line 3"
}
{
"called_from": "parser/1336",
"msg": "no corresponding start tag found for </div>",
"path": [
"falda"
],
"section": "Icelandic",
"subsection": "verb",
"title": "falda",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"falda",
"#tag",
"#tag"
],
"section": "Icelandic",
"subsection": "verb",
"title": "falda",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"falda",
"#tag",
"#tag"
],
"section": "Icelandic",
"subsection": "verb",
"title": "falda",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"falda",
"#tag",
"#tag"
],
"section": "Icelandic",
"subsection": "verb",
"title": "falda",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"falda",
"#tag",
"#tag"
],
"section": "Icelandic",
"subsection": "verb",
"title": "falda",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"falda",
"#tag",
"#tag"
],
"section": "Icelandic",
"subsection": "verb",
"title": "falda",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/156",
"msg": "#tag creating non-allowed tag <pre> - omitted",
"path": [
"falda",
"#tag",
"#tag"
],
"section": "Icelandic",
"subsection": "verb",
"title": "falda",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.